• DOLAR 3,7788 TL
  • EURO 4,6343 TL
  • Altın 162,0905 TL
yan reklam logo yanı

Gökçeada’da tohum takas şenliği

gokceadada-tohum-takas-senligi

Uluslararası Sakin Şehir ( Cittaslow) Belediyeler Birliği üyesi ve dünyanın 34’üncü ve Türkiye’nin 2’nci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olan Gökçeda’da yerel kaynakları ve geleneksel değerleri korumak ve çoğaltmak amacı ile düzenlenen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.
25 Haziran 2016 Cumartesi 16:21

 Uluslararası Sakin Şehir ( Cittaslow) Belediyeler Birliği üyesi ve dünyanın 34’üncü ve Türkiye’nin 2’nci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) olan Gökçeda’da yerel kaynakları ve geleneksel değerleri korumak ve çoğaltmak amacı ile düzenlenen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

Slow Food organizasyonu tarafından 31 Mayıs Salı günü gerçekleştirilen “Tohum Takası Şenliği“nde Gökçeada’nın köylerinden gelen çiftçiler kendi ürettikleri yerel tohumları birbirleri ile takas ettiler. Organik tarım faaliyetlerinin yoğun olarak bulunduğu adada yerel tohumlara ilginin oldukça yoğun olduğu ve birçok kişinin tohum edindiği görüldü.

Yerel ürünlerin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması konusuna önem verdiklerini belirten Gökçeada Belediyesi Başkanı Ünal Çetin; “Çok özel bir coğrafya olan Gökçeada’nın yerel değerlerini korumak ve yaygınlaştırmak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Ünal ayrıca dünyadaki ilk ve tek Cittaslow adası olan Gökçeada’da Slow Food tarafından onaylanan ‘Earth Market’ uygulamasıyla “iyi, temiz, adil” sloganı çerçevesinde üretimden tüketime direkt bir yol oluştuğunu belirtti.

Gökçeada Slow Food Konviviyumu lideri Yrd. Doç. Dr. Aytaç Altın ise Gökçeada Belediyesinin büyük desteği ile ilk defa yapılan bu etkinliğin adanın yerel değerlerinin gelecek nesillere bozulmadan aktarılabilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Cittaslow ve Slow Food uygulamaları kapsamında yürütülen çalışmaların Gökçeada için bir fırsat oluşturduğunu belirten Altın, “Yerel tohumların çoğaltılması için daha kapsamlı çalışmalar yapacağız, ayrıca ilk iş olarak Gökçeada Yerel Tohum Envanterini oluşturacağız” dedi. Gökçeada’da organik tarım çalışmalarının iyi sonuçlarının alınmaya başladığını ifade eden Altın, günümüzde Gökçeada’da 187 üreticinin 39 farklı meyve ve sebzenin üretimini başarılı olarak gerçekleştirdiğini, bunun yanında 54 üreticinin bal ve 27 üreticinin ise hayvancılık üretimini başarılı bir şekilde organik olarak yaptığını kaydetti.

DORUKTÜRK MERKEZ GAZETESİ, GÖKÇEADA, AŞK-I DAMAK


Haber okunma sayısı: 1334Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
13 hit, 5 ziyaretçi, 5 ziyaret
Bu hafta:
115 hit, 33 ziyaretçi, 42 ziyaret
Bu ay:
1369 hit, 401 ziyaretçi, 526 ziyaret
Toplam:
105530 hit, 27050 ziyaretçi, 36646 ziyaret