Uzmanlardan “gıda” uyarısı

uzmanlardan-gida-uyarisi

Seyahate çıkacaklara, özellikle mola yerlerinde açık ve menşei belirsiz suları içmemeleri, salata, sütlü tatlı, pasta ve zeytinyağlıların soğuk, pişirilmiş kırmızı et, tavuk ve balık yemeklerinin ise sıcak tutulmasına dikkat etmeleri uyarısı yapıldı.
25 Haziran 2017 Pazar 23:58

 Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz ve bayram tatili dolayısıyla yola çıkacakların, hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak gıda tüketiminde dikkatli davranmalarını istedi. Özellikle bayramla birlikte ev ziyaretleri ve seyahatlerin de artacağını ifade eden Saner, yolculuk sırasında araçta bozulabilecek yiyecek ve içecek bulundurulmaması, meyve gibi yiyeceklerin de en kısa sürede tüketilmesi gerektiğini dile getirdi. Saner, yiyecek ve içeceklerin ürünün gerektirdiği koşullarda saklanmasının şart olduğuna işaret ederek, “Yolculuk molalarında, otel, restoran ve benzeri yerlerde açık ve menşei belirsiz suların içilmemesi, şişelenmiş suların tercih edilmesi gerekir.” dedi.
 

“Sıcak hava, bakterilerin üremesine yol açıyor”

 

Zeytinyağlı yiyecekler, salata, sütlü tatlı ve pasta gibi gıdaların soğukta ve üstleri kapalı bulunmasının gıda güvenliği açısından temel bir gereklilik olduğuna dikkati çeken Saner, şunları kaydetti: “Aynı şekilde özellikle yüksek protein içeren, önceden pişirilmiş et, tavuk ve balık yemeklerinin servis öncesinde sıcak tutuluyor olmasına dikkat edilmeli. Restoran ve otellerde yemek yerken özellikle bunlara dikkat edilmelidir. Bu tip gıdaların ortam sıcaklığında ve üstü açık sunulması çok yüksek bir zehirlenme riskini beraberinde getirmektedir. Çünkü bu şekilde yiyecekler öksürük, hapşırma gibi durumlara neden olmakta, sineklere de açık hale gelmektedir. Havaların da sıcak olması hem bulaşma kaynaklarına hem de bulaşan bakterilerin üremesine her türlü ideal şartı oluşturmaktadır.”

Kaynak: Milli GazeteHaber okunma sayısı: 1129Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ