Sancaktepe'de HAMSİ FESTİVALİ

sancaktepede-hamsi-festivali

Sancaktepe Belediyesi ve Sancaktepe Trabzonlular Derneği'nce bu yıl ilki düzenlenen Hamsi Festivali'nde BEŞ TON hamsi vatandaşlara ikram edildi.
20 Şubat 2017 Pazartesi 12:59

 19 Şubat Pazar günü Samandıra Meydanı’nda düzenlenen festivalde  Belediye Başkanımız  İsmail Erdem ve beraberindekiler ızgaralarda pişirdikleri hamsileri ekmek arası yaparak vatandaşlara ikram etti. 

Belediye Başkanımız İsmail Erdem, yaptığı konuşmada, binlerce Karadenizli vatandaşı hamsi ile buluşturduklarını ifade ederek, "5 ton hamsi komşularımıza afiyet ve şifa olsun. Hamsi Karadeniz insanının güzel bir damak tadı. Her mevsim, her öğünde yemek arzusu içerisindeler. Hamsinin tadı farklı. Tatlısından pilavına, çorbasından tavasına kadar hamsi Karadenizlilerin vazgeçilmezidir." dedi.

Hamsinin bir şifa kaynağı olduğunu belirten Başkan Erdem, "Allah'ın bir lütfü. Denizlerimizde bol miktarda var. Bu bir kültür. Yemek de kültür, oyun havaları da kültür. Yemek kültürü Anadolu'nun farklı bölgelerinde farklı farklıdır. Adana ve Urfa'da acılı kebap ama Karadeniz'de hamsi vardır. Mısır ekmeği, muhlaması farklıdır. Ama hamsi 365 gün Karadeniz insanımızın yiyeceğidir, vitamin kaynağıdır. Özellikle çocuklarımız için zeka ve kabiliyetin gelişmesi adına da faydalıdır. Denizlerimizde bol bol olan bu nimeti halkımızla paylaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Festivale katılan vatandaşlar, hamsi ikramının ardından Karadeniz yöresine has müzik eşliğinde horon oynadı.
Haber okunma sayısı: 1517Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
14 hit, 7 ziyaretçi, 7 ziyaret
Bu ay:
324 hit, 55 ziyaretçi, 66 ziyaret
Toplam:
111043 hit, 28407 ziyaretçi, 38433 ziyaret