OMBUDSMANLIK ve YENİ TÜRKİYE

ombudsmanlik-ve-yeni-turkiye

Server Vakfı'nın her çarşamba düzenlediği "Çarşamba Sohbetleri" programının bu haftaki konuğu Şeref Malkoç oldu. Gerçekleşen söyleşide Malkoç "Ombudsmanlık ve Yeni Türkiye" hakkında konuştu.
08 Ocak 2018 Pazartesi 12:08


Kamu Denetçiliği: İdarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı adalet anlayışı içerisinde ve hakkaniyete göre denetler. Kamu Baş denetçisi olan Malkoç, Ombudsmanlık hakkında önemli bilgiler vererek başladı.
Malkoç, Kamu Denetçiliği'nin isim olarak çok hoş olmasa da işleyiş bakımından halkın devletle ilişkili kurumlarla arasındaki meseleleri güzel bir şekilde çözdüğünü ve bu nedenle halkın gözünde sempatik bir kurum olduğunu söyledi. Malkoç, Ombudsmanlık'ın devlet ve halk arasındaki sorunu çözmesinin bu iş alanın kendinden bahsettirmesine neden olduğunu vurguladı.
Ombudsmanlık'ın Osmanlıda farklı bir isimle de olsa bulunduğunu bunu Avrupalı devletlerin araştırarak kendilerine uyarladığını belirten Malkoç, bizim bu sistemi tekrar avrupalı devletlerden görerek aldığımız gerçeğinin kendini üzdüğünü çünkü tarihinde böyle bir şey varken haberlerinin olmamasının kötü durum olduğunu söyledi.
Malkoç kısaca ombusmanlık'ın idareyi halkın şikayetine göre denetlediğini bunun da idaredeki hataların düzelmesine yardımcı olduğunu ve kamu hizmetlerinin kalitesinin artırıldığını söyledi ve bu konu hakkında birkaç olay ile örnekler de vererek dinleyicilerin merakını giderdi.
Bu kurumun vatandaşın hakkını arama kültürünü yaygınlaştırdığını ve halkın hakkını arama konusundaki güvenini yerine getirmesine yardımcı olduğunu söyleyen Malkoç, aynı zamanda hukuku halkın aklına yerleştirmeye de yardımcı olduğunu vurguladı.
Malkoç, yaptıkları işin kolay olmadığını ve zor noktalarının çok olduğuna değinirken bu kurumu anlatan en iyi sözün Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." sözü olduğunu da dinleyicilere aktardı.
Bu kuruma İnternet üzerinden mail atılarak, mektup yazılarak vb yöntemlerle ulaşılabileceğini belirten Malkoç, yardımcı olunması istenen konunun mahkemede görüşülüyor olması halinde bu kuruma başvurulamayacağını başvurması halinde kurumun hiçbir şekilde yardımcı olamayacağını söyledi.
Bu kurum işini yardım isteyen kişiden ücret almadan yaptığı vurgulanırken bu yönüyle insanların bu kuruma başvurmasına bir sebep olduğu her kesimden insanın ulaşabildiği söylendi. Son olarak Malkoç, Türkiye'nin böyle kurumlar sayesinde daha çok geliştiğini ve ileriye gittiğini önemle belirtti ve dinleyicilerin sorularını cevaplandırarak programı sonlandırdı.

DORUKTÜRK MERKEZ, ANKARA, Sabih Samur

Haber okunma sayısı: 837Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
32 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu ay:
379 hit, 71 ziyaretçi, 84 ziyaret
Toplam:
111098 hit, 28423 ziyaretçi, 38451 ziyaret