Yapay zeka kendi dilini geliştirilince fişi çekildi

yapay-zeka-kendi-dilini-gelistirilince-fisi-cekildi

Hollywood’un vazgeçilmez senaryolarından biri olan ‘dünyayı ele geçiren robotlar’, beyaz perdede kalmayıp hakikaten gezegenimizi kontrol altına alabilir mi? İlgiyle izlenen Person of Interest dizisinde olduğu gibi insanlığın yararı için geliştirilen bir yapay zeka, insanlığın başına bela olabilir mi?
14 Kasım 2017 Salı 18:40

 Hollywood’un vazgeçilmez senaryolarından biri olan ‘dünyayı ele geçiren robotlar’, beyaz perdede kalmayıp hakikaten gezegenimizi kontrol altına alabilir mi? İlgiyle izlenen Person of Interest dizisinde olduğu gibi insanlığın yararı için geliştirilen bir yapay zeka, insanlığın başına bela olabilir mi?

 

Stephan Hawking dahil birçok saygın bilim adamının uyarılarda bulunduğu bu konu hakkında Facebook’un bir araştırması sırasında yaşananlar, ikazların ciddiye alınması gerektiğini ortaya koyuyor.

 

Facebook araştırmacılarının, üzerinde çalıştıkları bir yapay zekayı, programın kendi dilini oluşturmasının ardından kapattığı ortaya çıktı. Digital Journal’ın verdiği habere göre söz konusu sistem, iletişimi daha etkin hale getirmek için kod kelimeler geliştirdi. Uzmanlar, programın İngilizce yerine kendi dilini kullandığını fark edince de sistemi devre dışı bıraktı. 

ZUCKERBERG BU KEZ NE DİYECEK?

 

Temmuz ayı başlarında ortaya çıkarılan gelişme, Tesla CEO’su ünlü girişimci Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki uyarılarının temelsiz olmadığını gösterdi. Musk iki hafta önce katıldığı bir topantıda yaptığı açıklamada, yapay zekayı, ‘medeniyetin karşı karşıya olduğu en büyük risk’ olarak nitelemiş, “İnsanlar, sokaklarda insan öldüren robotların gezdiğini görmeye başlamadan bunun farkına varamayacak.” derken, önleyici düzenlemeler getirilmesini istemişti. “Çünkü tepki vermek istediğimizde artık çok geç olacak.” diyen Musk’ın ikazlarına Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise ‘oldukça sorumsuz’ yorumu yaparken, Tesla CEO’su ise, ‘Zuckerberg’in konuyu anlayışı sınırlı’ karşılığını vermişti.

 

İLK KEZ YAŞANMIYOR

 

Facebook’un üzerinde çalıştığı sistemden önce de yapay zekaların benzer şekilde kendi dillerini geliştirdikleri vakalar görülmüştü. Musk’a ait OpenAI lab’ı ile Google’ın Tercüme servisinde geliştirilen yapay zekaların, sessizce kendi dillerini meydana getirdikleri ortaya çıkmıştı.

 

SİSTEM İNGİLİZCE’Yİ YETERSİZ BULDU

 

Facebook’un ileri teknoloji yapay zekası, diğer yapay zeka sistemleriyle müzakere etme yeteneğine sahip. Bu sistemin geliştirdiği dil, yüzeysel olarak bakıldığında insanlara bir anlam ifade etmiyor, ancak incelemelerde bunun verilen görevlerde nasıl ilerleneceğine dair komutlar içerdiği anlaşılıyor.

 

İngilizce kullanması için programlanan sistemin, zengin  kelime hazinesine sahip bu dildeki cümlelerde gereksiz ifadeler olduğu ya da hedefe ulaşılması konusunda fazla efektif olmadığı için kendi dialektiğini ürettiği düşünülüyor. ‘Ödül’ sistemi üzerine çalışan Facebook’un yapay zekasının, İngilizce ile devam etmenin kendisine ödül getirmeyeceğini hesap ederek kendi dilini oluşturduğu sanılıyor.

 

Yapay zekaların kendi dillerini icat etmeleri elbette gelecekte makinaların dünyayı ele geçireceklerini ya da insanlar için büyük bir tehdit olduklarını ispatlamıyor. Ancak bu konudaki uyarıların yersiz olmadığını  gözler önüne seriyor.


Haber okunma sayısı: 974Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
32 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu ay:
379 hit, 71 ziyaretçi, 84 ziyaret
Toplam:
111098 hit, 28423 ziyaretçi, 38451 ziyaret