İSKELE’NİN KARARLILIĞI, HÜKÜMETİ HAREKETE GEÇİRDİ

iskelenin-kararliligi-hukumeti-harekete-gecirdi

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Meclis Üyelerinin üniversite kararlılığı sonuç verdi. Halkın da desteğiyle Başkan ve meclis üyeleri; eğitim, ekonomik kalkınma ve sosyo-kültürel açıdan ihtiyaç duyduğu bir üniversiteyi İskele’ye getirmek için verdiği mücadeleye hükümet duyarsız kalmadı.
05 Temmuz 2017 Çarşamba 21:04

 Basında son günlerde çıkan haberlerimiz üzerine üniversite gündemi oluşturmayı başaran İskele’ye müjdeli haber 3 Temmuz Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısından geldi. Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün talimatıyla İskele Bölgesinde 122 dönümlük arazinin üniversite yerleşke alanı olarak belirlenmesine karar verildi.

Başkan Hasan Sadıkoğlu ve meclis üyeleri son olarak YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel ile görüşmüş ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin İskele Bölgesinde yatırım yapabilmesi ve faaliyet göstermesi arzusunda olduklarını belirtmişlerdi. Alınan olumlu yanıtın ardından ise vakit kaybetmeyen Başkan ve meclis üyeleri, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Meclis Başkanı Sibel Siber’e ziyaretlerde bulunarak destek talebinde bulunmuşlardı.

BAŞBAKANLIKTA ‘İSKELE’ GÜNDEMLİ TOPLANTI

Öte yandan Başbakan Hüseyin Özgürgün, Bakanlar Kurulu kararı arifesinde 28 Haziran Çarşamba günü Başbakanlıkta ‘İskele’ gündemli toplantı yapmıştı. Toplantıya İskele İlçesi siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile bölge bakanı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da katılmıştı.

Hatırlanacağı üzere İskele Belediyesi DAÜ’yle işbirliği protokolü imzalamış, DAÜ’nün İskele’ye gelmesi için de mücadele vermişti. DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, İskele’yi ziyaretinde, kendilerinin kullanımına verilmeye hazır olan İskele Belediyesi’ne ait arazide de İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ile keşif yapmasına rağmen görüşmelerden hiç bir sonuç alınamamıştı. Bu arada İskele Belediyesi, yine Belediyeye ait bir binayı restore ederek DAÜ’nün kullanımına verilmek üzere irtibat ofisi bile hazırlatmıştı.

İskele Belediyesi, yaklaşık 2 yıldır, İskele’ye üniversite gelmesi için DAÜ, Çukurova Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Aydın Üniversitesi ve YDÜ ile görüşmüştü.


DORUKTÜRK MERKEZ, KKTC


Haber okunma sayısı: 993Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
14 hit, 7 ziyaretçi, 7 ziyaret
Bu ay:
324 hit, 55 ziyaretçi, 66 ziyaret
Toplam:
111043 hit, 28407 ziyaretçi, 38433 ziyaret