Saadet Partisi'nden "Afrin operasyonu" açıklaması

saadet-partisinden-afrin-operasyonu-aciklamasi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez Türkiye'nin kendi sınır güvenliği ve meşru müdafaa hakkı açısından gerekli adımları atma hakkına sahip olduğunu söyledi.
15 Ocak 2018 Pazartesi 23:40

 Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Afrin operasyonu'na ilişkin açıklamada bulundu. Bitmez, Türkiye'nin kendi sınır güvenliği ve meşru müdafaa hakkı açısından gerekli adımları atma hakkına sahip olduğunu söyledi.


Sınır güvenliği konusunda atılacak her türlü adımın bölgede huzuru sağlamaya ve Türkiye'nin güvenliğini arttırmaya yönelik olması gerektiğine vurgu yapan Bitmez, şunları ifade etti:

"Afrin'e yönelik yapılacak bir operasyon, atılacak bir adım olacaksa bu, Suriye’de 6-7 yıllık süreçte yaşanan sıkıntılardan sonra ortaya çıkmış olan barış umudunu da söndürmemeli, bilakis güçlendirmeli. Suriye'nin toprak bütünlüğüne halel getirecek bir adım olmaması gerekir. Bunu göz önünde bulundurmalıyız. Türkiye, atacağı her adımda ilk olarak ülkenin menfaatini hesap etmeli, bölgenin huzurunu temin etmeli. Başlatılan Astana, Soçi sürecini sıkıntıya sokmayacak, bilakis güçlendirerek devam ettirecek adımlar olmalı. Bunun stratejisini elbette devletin güvenlik pozisyonunda bulunan yetkililer planlayacaktır."

 

"Bununla birlikte ABD Suriye'ye yerleşiyor"

Bitmez, ABD'nin PYD ve diğer terörist gruplarla iş tutarak bölgedeki kısa ve uzun vadeli emellerini hayata geçirmeyi planlandığına dikkati çekti.Bitmez, şunları ifade etti:


"ABD'nin Obama döneminde ilan edilen Türkiye ile stratejik ortaklığına rağmen Türkiye'nin menfaatlerine aykırı şekilde, ısrarla ve inatla oradaki terörist gruplara yardımcı olması unutulmamalı. Amerika'nın bugün Türkiye'nin güvenliğini sarsacak bir şekilde Suriye'nin kuzeyinde adım atması, Türkiye ve İran üzerindeki emellerinden dolayıdır. Bu emelleri göz ardı edersek bölgede yanlış adım atabiliriz. Bununla birlikte ABD Suriye'ye yerleşiyor. Bu yerleşmesinin sebebi hem Türkiye'yi hem İran'ı hem de bölgeyi kontrol altına alabilmek."


Yaşanan bu gelişmelerin ardından sürecin dikkatli yürütülmesini isteyen Bitmez, "Türkiye’yi bir güvenlik çıkmazına sokacak bir adımın olmaması lazım. Afrin operasyonu için de bu geçerlidir. Risklerin azaltılması ve hatta sıfır riske göre plan yapılması gerekiyor. Amerika’nın emellerini gerçekleştireceği bir duruma girmememiz lazım." dedi.

Kaynak: Milli Gazete


Haber okunma sayısı: 442Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
14 hit, 7 ziyaretçi, 7 ziyaret
Bu ay:
324 hit, 55 ziyaretçi, 66 ziyaret
Toplam:
111043 hit, 28407 ziyaretçi, 38433 ziyaret