Eğitim Sistemimiz ne kadar Çağdaş?

Cansın Tunçdirek

Cansın Tunçdirek

E-Posta :

 Eğitim her bireye, her çocuğa, her gence ve topluma verilmesi gereken öncelikli olgu. 

Yaşadığımız her sorun eğitimsizlikten ve çağdaş-bilimsel olmayan eğitimden kaynaklanıyor. 
Çağdaş-bilimsel olmayan eğitim ya da eğitimsizlik ile ulusça başkalarının hayallerine malzeme olur, onların planlarına aracılık eder, sömürülen-güdü altında bağımlı ve yoksul ülke olmaktan kendimizi kurtaramayız. 
Çağdaş-bilimsel olmayan eğitimin ürünü çocuklar, gençler birey olmanın yolunu açan, bireyi akılcı ve özgür kılan hayal kurabilme yeteneğinden tümüyle yoksunlar. 
Ya hayal kuramıyoruz ya da çalınan-sınırları daralan hayallerimiz var. 
Farklı-büyük-özgün düşünenleri dışlamanın baskın olduğu bir toplumda hayal kurmak cesaret gerektiren duruma dönüşmüş. 
Oysa hayal kurmak bireyin özgürlüğüdür; hayali gerçekleştirmek bilgi-deneyim-kararlılık-yaratıcılık-farklı algı ve bakış- cesaret-özgür irade-akıl- yoğun mücadele ve çok çalışmak ister. 
Kurulan hayallerin gerçekleşmesini becerememenin gerekçesi de hazır nasılsa sığınacağımız kader, üzüntü, keder ve umutlar var. 
Öylesine kötü durumdayız ki hayallerimiz bile bireylerin zaten doğuştan sahip olduğu özgür olma, çağdaş yaşama, mutlu olma, güvenlik gibi temel haklar. 
Eğitim sistemimiz öğreticilikten-akılcı ve kavrayış anlayışından-sorun çözmeye yönelik olmaktan-sorgulamaktan-neden-sonuç ilişkisine dayalı olmaktan, kuşkuculuktan-yaratıcılıktan-özgünlükten-ulusallıktan uzaklaştıkça ve tamamen ezberciliğe ve hala oturmuş bir sistem arayışına dayalı, bilimsellik ekseninden tümüyle kopmuş oldukça hayal kurmayı bile unutmuşuz.
Çünkü eğitimimiz zayıf ve oldukça yanlış. 
Eğitim yaratıcılıktır, özgürlüktür, renkliliktir, hayal edilen hedeflerin gerçekleşmesidir; farklı düşünen-sorgulayan-yerleşikliğe meydan okuyan-sorunlara akılcı-bilimsel yaklaşabilen-çözüm üretebilme yetisinde-düşünsel yetkinlikte bireyler yetiştirir. 
Toplumda yetişen tüm bireylerin olaylara yaklaşımı tekdüze, herkes her olaya benzer yaklaşımlı, sorun sarmalında sıkışıp kalmış, bezgin-umutsuz-mutsuz, gelecekten hiçbir beklentisi yok, kaderci ve çaresiz, hayal kurmanın gerçek dışı olduğuna inananlar yoğunlukta. 
Çünkü eğitimimiz korkak, özgüvensiz, umutsuz, tembel, hayal üretemeyen, girişim yeteneği gelişmemiş, yaratıcılıktan çok uzak, aynı şeyleri düşünen, yaklaşımları farklılık göstermeyen, renkleri siyah ya da beyazla sınırlı bireyler üreten fabrikalara dönüşmüş. 
Üniversitelerimiz de aynı nitelikte. 
Kendine özgü fikirleri-değişik yaklaşımları-farklı hedefleri öğretmenlerine söylemekten çekinen, alay edileceğinden ürken, gençler üretiliyor üniversitelerde. 
Bence eğitim veren öğretmenlerin ve akademisyenlerin de özgür, umutlu ve özgüveni yüksek bireyleri yetiştirebilmesi ve dünyaya geniş- pencereden özgürce bakabilmesi için öncelikle iyi bir eğitimden geçirilmesi, tekdüzelikten, kalıplaşmış ölçülerden uzaklaşmaları gerekiyor...
 
Sevgi ve derin saygılarımla
 
Cansın Tunçdirek, 22 Ekim 2017, MANİSA 

İzlenme: 202 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.