AMERİKA TÜRKİYE'DE DARBE İÇİN KOLLARI SIVADI!

Sabih Samur

Sabih Samur

E-Posta : sabihsamurmedya@gmail.com

 "Washington merkezli, muhafazakar düşünce kuruluşu American Enterprise Institute'ta (AEI) Michael Rubin imzasıyla yayımlanan makale, darbe olasılığını tartışıyor.

Rubin, eski bir Pentagon yetkilisi.

Bush dönemi dış politikalarının da mimarı kabul edilen AEI'daki yazıda, Türkiye'deki durumun gittikçe kötüleştiği vurgulanıyor.

Rubin daha sonra, Türk ordusunun yönetime el koyup Erdoğan ve yakın çevresini hapse koyduğunda ne tepki verileceğini soruyor.

Rubin, seçim dönemindeki bir Obama yönetiminin, olası bir darbede, darbeciler "demokrasinin restorasyonu" konusunda açık bir yol haritası çıkartırlarsa, onları "azarlamaktan" daha fazlasını yapmayacağını savunuyor.

Erdoğan'ın, Muhammed Mursi gibi bir sempati de yaratamayacağını söyleyen Rubin, Mursi devrildiğinde onun demokrasiye olan bağlılığının hala bir tartışma konusu olduğunu, ancak Erdoğan için böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını kaydediyor.

Cumhuriyetçi ya da Demokrat başkan adaylarının ABD'nin prestijini darbe öncesindeki duruma (status quo ante) dönmek için tehlikeye atmayacağını belirten Rubin, adayların darbeye sözde karşı çıkacaklarını, ancak yeni rejimle birlikte çalışacaklarını söyleyerek yazısını bitiriyor."

Ve Türkiye boş durmuyor!
Ankara teyakkuzda.
Bugün 18:30 
Romanya Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın açıklaması yaptı. Mesaj net.
Çok kısa bir zaman diliminde bir ayı geçmeyeceğini tahmin ediyorum; Putin Ankara'da olacak ve ortak basın açıklaması yapılacak.
Bu defa ABD başarısız olacak.
Türkiye dostunu, düşmanını, müttefikini çok iyi biliyor.
Diplomasi hala devam ediyor...

Sabih Samur, 23 Mart 2016, TÜRKİYE

İzlenme: 607 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR