BİR ARABA MACERASI...ZOR YILLARDI VAKİTLERDEN 1979 YILI İDİ...

Temel Atay

Temel Atay

E-Posta :

 Rahmetli ünlü yazarımız Recaizade Mahmud Ekrem ARABA SEVDASI romanını yazmış,ben de benim araba maceramı yazayım dedim.

 
 
20 ay ön ödemeli 20 ay taksitle, konserve kutusunun az büyüğünden 1979 da aldım.İlk yazildiğim da arabanın fiyatı 86.000 tl idi, alacağım zaman yapılan dört zamla 20 ay içinde fiyatı 375.000 tl oldu.Ve fark tarafımdan sözde bizim fabrikamız olan Fransız Reno dan istendi.
Tabii ödeyemedim.Arabayı aldım bir aracı ile 495.000 tl ye bir kasaba sattım.
Arabayı alırken piyasa da benzin yoktu, içine 15 km benzin koymuşlar. Bursadan çıkmadan geçici plaka al dediler. Üniformanın şapkasını arka cama koydum, bastım gaza..
Lakin benzin yok.
Benimki çağla yeşili 79 model ts idi.Bir benzin istasyonun arka tarafına çektim.Pompacıya "benzin ver" dedim. "Yok abi" dedi. Ben de "patronunkinden ver dedim" "vermezsen gidemem , verene kadar sana ve patronuna belalı misafir olurum" diye tehtit ettim.İstasyonun yağ satılan bölümünden 5 lt benzin getirdi ve abi "patron mazotlu mersedes kullanıyor tek benzin bu" dedi.Parasını verdim, benzini aldım, Bursa Topcularda ki garnizon komutanlığına giittim, para bıraktım bana bir depo askeri benzin verdiler, onunla Kütahya'ya ailemin yanına gittim..
İki gün bindik o arabaya.Ankara çubukta ki bir kasap almıştı arabayı.Adamla tek banka ziraat bankasına gittik, adamın kasketi yağ içinde ayağında hayvan tersi bulaşığı lapcın lastiği vardı ve üstü başı tezek kokuyordu.
Bankadaki kıza"Gı Hacer gızım bu yüzbaşıya 495 gayme verive aha ben müdürün çayını içcen imzaya aha oraya gel"dedi. Afedersiniz ama s.ktirip müdürün yanına gitti, koltukta yayıldı, camlı olduğu için müdüriyet de olanı biteni görüyordum ,müdür herifi ayakta karşıladı, saygı ve temannalarla maroken koltuğa oturttu.Ne saydırdım ama. .Hem adama hem de yaşadığım durumu bana yaşatanların alayına.
Neyse parayı aldım.Notere gittik, imzaları altık, anahtarı verdim, dişleri altın kaplamalı kasaba.Beni alayımızın kışlasına kadar götürür sandım, ama it oğlu it bindi koltukları naylon kaplı mis gibi araç kokulu yirmi ay hayalini kurduğum arabaya kuruldu, çekti gitti.
Üzerimde brövelerle kaplı harici elbisemle noterin kapısında kala kaldım.Oradan tekrar ziraat bankasına uğradım Renoya olan ek borcumu yatırdım.
Kalan para ile bir hafta sonra gece mavisi 1975 model ikinci el 23000 km de hacı murat(Murat-124) aldım....
Benim araba hikayemde bu.Sinkaflı konuşmayı ve yazmayı sevmem ama o araba maceram aklıma geldikçe, o durumu bana yaşatanların, hala gelmişlerine ve geçmişlerine yedi sülalerine bazen sizlerinde ettiğiniz dualardan ve en sunturlusundan ediyorum.
Ya nerden geliyorsa bu durumlar aklıma da, beni de arada böyle açtırıp kutuyu söyletiyorsun kötüyü..
Sürçü lisan ettimse affola...

İzlenme: 109 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
26 hit, 11 ziyaretçi, 11 ziyaret
Bu ay:
336 hit, 58 ziyaretçi, 70 ziyaret
Toplam:
111055 hit, 28410 ziyaretçi, 38437 ziyaret