HABERİNİZ VAR MI?

Temel Atay

Temel Atay

E-Posta :

 KKTC halkı, Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 temsilciyi belirlemek üzere bugün sandığa gidiyor. Milletvekilliği Erken Genel Seçimi için oy verme süreci saat 08.00’de başladı. Seçimde Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, İskele’den 5, Güzelyurt’tan 4 ve Lefke’den de 2 milletvekili belirlemek üzere 190 bin 551 seçmen, 719 sandıkta oy kullanacak. Her sandıkta bir sandık kurulu başkanı ve iki de üye olmak üzere üçer kişi çalışacak. Sandıklarda ayrıca polisler ve siyasi parti gözlemcileri de bulunacak. KKTC'de sandık seçmen listelerinde kayıtlı seçmenler, saat 18.00’e kadar kayıtlı oldukları sandıklarda oy verebilecek. Sandıklar, saat 18.00’den önce oy verme yerlerine gidip yoğunluk nedeniyle oyunu kullanamayanlar varsa onların da oy kullanmasına imkan verildikten sonra kapanacak. Bugünkü seçimde yeni seçim sistemine uygun olarak hazırlanan 70x49.5 cm boyutundaki oy pusulaları kullanılacak. Yüksek Seçim Kurulu, oy verme yerlerindeki paravanları ve masaları da oy pusulasının ebadına uygun şekilde yeniledi.

Yeni seçim sistemi nedeniyle oy verme işlemlerinin ve sonuçların açıklanmasının geçmişe göre biraz daha uzun sürmesi bekleniyor. Yüksek Seçim Kurulu, seçim sonuçlarının sabah saatlerinde netleşmesini öngörüyor. Bugün saat 19.00’a kadar radyo ve televizyonlar ile her türlü yayın organı tarafından seçim ve sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak. Radyo ve televizyonlarda 19.00 ile 21.00 saatleri arasında seçimle ilgili sadece YSK tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak.

İlk kez çarşaf liste
KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen Seçim ve Halkoylaması Değişiklik Yasası ile KKTC’deki seçimlerde ilk kez çarşaf liste uygulanacak. Seçmenler sadece bulundukları ilçede değil, ülke genelindeki 50 milletvekilini belirlemede etkili olacak.
1976'dan bugüne kadar ara seçimler dahil 14’üncü kez yapılan milletvekilliği seçimine 8 siyasi partiden 379 ve 9 da bağımsız olmak üzere toplam 388 aday katılıyor. 
Yapılan seçimin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
KIBRIS TÜRK'TÜR ,SONSUZA KADAR TÜRK KALACAKTIR. 


Aynoğlu Temel ATAY

İzlenme: 184 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
6 hit, 5 ziyaretçi, 5 ziyaret
Bu ay:
316 hit, 53 ziyaretçi, 64 ziyaret
Toplam:
111035 hit, 28405 ziyaretçi, 38431 ziyaret