KUTLU KIBRIS BARIŞ HAREKATIMIZIN 43 NCÜ YILINDA; GURURLA VE İFTİHARLA AZİZ VE NECİP MİLLETİMİ KUTLUYORUM

Temel Atay

Temel Atay

E-Posta :

KUTLU KIBRIS BARIŞ HAREKATIMIZIN 43 NCÜ YILINDA;
GURURLA VE İFTİHARLA AZİZ VE NECİP MİLLETİMİ KUTLUYORUM.BU HAREKATTA ŞEHİT OLANLARI RAHMETLE VE TAZİMLE,GAZİ OLANLARI BAŞTA DEVRE ARKADAŞLARIM OLMAK ÜZERE SAYGIYLA,SEVGİYLE SELAMLIYOR VE ANIYORUM.

Yunanistan'daki cunta yönetiminin desteğiyle Kıbrıs'ta ENOSİS yanlısı EOKA-B adlı örgüt, bir darbeyle Makarios'u devirdi ve yerine örgütün önderlerinden Nikos Sampson cumhurbaşkanı oldu.

Bu girişimi, adanın Yunanistan'a katılması (ENOSİS) yönünde bir hareket olarak gören Türkiye, Zürich ve Londra antlaşmalarından doğan hakkını kullanarak Kıbrıs'taki Türkleri korumak amacıyla müdahale istedi. Ancak üçüncü garantör devlet olan İngiltere buna karşı çıktı.

Yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamayınca Türkiye, 20 Temmuz 1974'te adanın kuzeyine havadan asker indirdi. Girne yakınlarına çıkarma yaptı. ABD'nin araya girmesiyle 22 Temmuz'da ateşkes ilân edildi.

Türkiye'nin müdahalesi sonucunda Sampson, görevi bırakmak zorunda kaldı; yerine Glafkos Klerides geçti. Kısa bir süre sonra da Makarios geri döndü.

Cenevre'de Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları arasında yapılan görüşmelerde Türk tarafının önerileri kabul edilmeyince ikinci harekâta girişildi (14 Ağustos).

İlk harekâtta Girne ve çevresini denetim altına almış olan Türk birlikleri, Gazimağusa, Lefkoşa ve Lefke'nin güneyinden geçen hattın kuzeyinde kalan topraklara hâkim oldu.

Bu müdahalenin ardından adanın kuzeyinde kalan topraklarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu.
İzlenme: 317 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
33 hit, 7 ziyaretçi, 7 ziyaret
Bu ay:
380 hit, 72 ziyaretçi, 85 ziyaret
Toplam:
111099 hit, 28424 ziyaretçi, 38452 ziyaret