ŞU NATO DEDİKLERİ TEŞKİLAT NE İŞE YARAR? ABD İLE STRATEJİK ORTAKLIK KÜLLİYEN ZARAR!

Temel Atay

Temel Atay

E-Posta :

Ülkemiz;1950'de Adnan Menderes hükümeti döneminde TBMM kararıyla Kore Savaşı'na Birleşmiş Milletler komutası altında ABD ve Güney Kore'nin yanında çarpışmak üzere asker gönderilmiş ve böylece NATO üyeliği konusundaki niyetini uluslararası arenaya göstermiştir. Başlangıçta 12 devletin iştirakiyle akdedilmiş olan Kuzey Atlantik Antlaşmasına Londra'da 17 Ekim 1951 tarihinde düzenlenen bir Protokol ile Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımları onaylanmış, Türkiye 18 Şubat 1952'de yine Fuat Köprülü'nün dışişleri bakanlığını yaptığı Adnan Menderes hükümeti döneminde NATO'ya resmen üye olmuştur.

8 Eylül 1952'de Türkiye NATO'ya kabul edildikten yedi ay sonra İzmir'de Müttefik Kara Kuvvetleri Karargahı (LAND SOUTH EAST) kurulmuş, karargahın başına ABD'li bir korgeneral getirilmiştir. 1954'te karargaha Fransa, İngiltere ve İtalya'dan askerler dahil edilerek üs güçlendirilmiştir.
 
NATO Kuvvetler Statüsü Sözleşmesi adlı uluslararası anlaşma, İzlanda hariç, NATO üyesi diğer devletler tarafından imzalanmıştır. Sözleşme Türkiye tarafından 10 Mart 1954 tarihli ve 6375 sayılı kanunla onaylanmıştır. NATO Kuvvetleri Sözleşmesi, her biri oldukça detaylı kaleme alınmış yirmi maddeden oluşur. Kısaca bu anlaşmayla ABD nin Türkiye topraklarında askeri tesisler ve üstler kurması ve askeri personel bulundurulması kabul edilmiştir.
 
1966'da, NATO'ya ait haber alma tesislerinin sayısı 112'ydi. Türkiye'de 35 kilometrekarelik alan NATO'nun denetiminde olup buraya, bakanlar dahil Türk yetkililerin NATO komutasından izinsiz girmesi yasaktı.
 
ABD ile Türkiye arasında 1976 yılında imzalanan "ABD-Türkiye Savunma ve İşbirliği Anlaşması", İncirlik, Kargaburun ve haber alma tesislerinin NATO adına ABD tarafından kullanılmasını sağladı. 1980 yılında 12 Eylül  sonrasında imzalanan "Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" ise 12 askeri üssün NATO adına ABD tarafından 5 yıllık kullanılmasına karar verildi. Bu anlaşma, ABD'nin talebi doğrultusunda halen yürürlüktedir.
Nato bahanesine sığınan ABD böylece vatanımızın bağrına haçlı hançeri olarak Nato yagirdiğimiz tarihten itibaren saplanmıştır, 
Türkiye’deki Emperyalist ABD ve NATO Askeri Üsleri !..
2017 yılı itibariyle Türkiye’nin 10 şehrinde toplamda 15 askeri üs bulunmakta. Bunların bazıları NATO kontrolünde, bazıları ise doğrudan ABD’ye bağlı.
Türkiye’deki Emperyalist  ABD ve NATO Askeri Üsleri !..
 
Aşağıdaki harita incelendiğinde bu üslerde askeri varlığını gösteren NATO ve ABD’nin Türkiye’nin 6 coğrafi bölgesinde yer aldığı görülüyor. İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Adana, Malatya ve Ankara’da birden fazla yabancı askeri tesisin olduğu ve Türkiye’nin yedi bölgesinden sadece Karadeniz Bölgesi’nde ABD ve NATO’ya bağlı askeri üslerin bulunmadığı da yine göze çarpanlar arasında.
 
 NATO Varlığı    ABD Varlığı
İstanbul    ✓     ✓
İzmir    ✓     ✓
Konya    ✓     X
Ankara     ✓ (2)     ✓
Mersin     X     ✓
Adana     ✓     ✓
Kahramanmaraş     ✓     X
Malatya     ✓     ✓ (2)
Diyarbakır     ✓     ✓ (2)
Batman     X     ✓
Stratejik ortak, Türkiye aleyhine her türlü tuzağı kurmuş ve kurmayada devam etmektedir.Yakın tarihimiz içindeki ABD ve Nato tuzaklarını ayrıca yazmama da gerek yok.Zaten aşikar yaptıkları için de biliniyor.En zorlu ve tehlikeli tuzakta 15 Temmuz 2016 Fetö terör örgütü ile yapılan tuzaktır.Bu tuzaktan sonra daha hala stratejik ortak tanımlamasının siyasilerimiz tarafından yapılmasını anlıyamıyor yersizliğine inanıyorum.
Devletimizin,hiç gecikmeden Natodan ve dolaysıyla ABD ile stratejik ortaklıktan ayrılması gerekir.
Zaten 1984 Şemdinli baskınından sonra ortaya çıkan, bizimle terörle mücadeleye katkı verecek Nato ve ABD nin,bırakın desteği,kendi emperyal çıkarları ve haçlı kinleri nedeni ile terör örgütüne eğitim vererek ,sınır yakınlarımızda üsler kurdurarak ,silahlandırarak ,sınırlarımızdan sızarak her türlü terör eylemini yaptırarak geçen 34 yıllık süre içinde 40000 civarında insanımızın kaybına yaklaşık 350 000 000 000 dolar maddi değer kaybına sebep olmuştur
Nato üslerinin bize bir faydası yoktur.Şu günlerde bile,terör örgütünün Suriyenin kuzeyinden attığı roket sayısı verdirdiği zayiat da bellidir daha ne bekliyoruz.Bize düşmanca tavır koyanların ,itlerini üzerimize salanların,değil ortağı olmak yan yana durmak bile abesdir.
Son söz olarak Türkiye; derhal Nato ile askeri ilişkisini Abd ile tüm ilişkilerini askıya almalı yada kesmeli sırtımızdakı kene misali üs ve tesisleri de derhal topraklarımızdan çıkarmalıdır.
Ülkemizin ve milletimizin bekası uğruna daha bu gün sivil ve asker on şehidimiz vatan toprağı olmuştur.Milletce acısını yaşıyoruz. Bu böyle devam edemez.
Gün birlik ve beraberlikgünüdür.
Vatanımıza,milletimize,devletimize,sancağımıza,bayrağımıza ve namusumuza sahip çıkma günügür.
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır; 
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.Temel Atay, 3 Şubat 2018 TÜRKİYE

İzlenme: 110 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR